Trump angriper akademia

Aasland: - Hører at amerikanske forskere er bekymret for hva de kan si offentlig 

Og så hører jeg jo også fra mange av de vi snakker med, at de opplever at amerikanske forskerkolleger er litt bekymret for hva de kan si i offentligheten. Det er jo ikke bra, sier minister Sigrun Aasland

Sigrun Aasland er urolig for hva som skjer med store datasett forskere er avhengige av. Her er hun flankert av Arnoldo Frigessi og UiO-rektor Svein Stølen.
Publisert Sist oppdatert

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland inviterte ledere fra utvalgte norske forskningsmiljøer til uformelt frokostmøte torsdag morgen. Statsråden ønsket å høre direkte fra forskningssektoren hvordan de ulike innstramminger og tiltak som nå skjer i USA, påvirker forskningen i Norge. 

UA intervjuet henne etter møtet.

- Om du hadde hatt tilsvarende ministerpost i USA, så hadde jo departementet ditt antakelig blitt lagt ned i dag. Hva tenker du om det?

- Jeg konsentrerer meg om de oppgavene jeg har i Norge. Og det jeg har vært opptatt av i dag, er å undersøke nærmere hvordan forskningsfinansiering og forvaltning av forskning i USA nå påvirker våre forskningsprosjekter og våre forskere. Det er ikke bare fordi jeg er opptatt av forskerne, men også fordi USA er et ekstremt viktig samarbeidsland for oss og en veldig viktig kunnskapsnasjon som sitter på mye kompetanse, masse data, stor forskningsinfrastruktur, som vi alle sammen trenger når vi skal løse klimakrisen og globale helseutfordringer, sier Aasland.

Mange rykter

Ministeren framholder at hun er opptatt av å forstå hva som skjer i USA, fordi det har betydning både for norsk forskning og for problemløsning vi er en del av.

- Hva bekymrer deg mest med den situasjonen som har oppstått i siste uke?

- Først og fremst så har det vært litt vanskelig å få oversikt over hva som faktisk skjer. Det er mye rykter, det sies noe og så sies det noe annet etterpå, sier hun.

Aaslands viktigste målsetting med dagens møte var å få oversikt over hva som skjer. Så hva sitter hun igjen med etter å ha lyttet til representanter for landets universiteter og høgskoler?

- Det er et par ting som er særlig bekymringsfullt. Det ene er risiko for data, store datasett, og særlig tidsserier, på helse og klima som vi er veldig avhengige av, som det er litt usikkerhet omkring om vil videreføres og er gode og trygge. Og så hører jeg jo også fra mange av de vi snakker med, at de opplever at amerikanske forskerkolleger er litt bekymret for hva de kan si i offentligheten.

Det synes ministeren for forskning- og høyere utdanning absolutt ikke er bra.

Følg UA på Facebook og Instagram.

- Det skal jo være sånn at forskere skal kunne snakke fritt om det de forsker på og finner ut av, også dersom det går på tvers av politiske ønsker hos makthavere, poengterer Aasland.

Akademisk frihet under press

- Kan man si at den akademiske ytringsfriheten er trua ved amerikanske akademiske institusjoner?

- Nå forsøker vi å finne ut hva som skjer, og mye av det vi hører gir grunn til bekymring. Akademisk frihet er under press i veldig mange land. Det er uheldig. Desinformasjon er en stor trussel mot samfunnet vårt.

Aasland kommenterer at USA erfarer en meslingepidemi, som handler om at folk ikke tror på vitenskapelig dokumenterte vaksineeffekter. Så det skal man være urolige for i allmennhet.

- Hvis det også skjer i USA, så er det synd for våre gode amerikanske kolleger – og det er synd for helse og klima og store fagfelt som vi trenger at amerikanerne sammen med oss er med på å løse.

Scolars at risk for amerikanere?

- Vil det kunne bli aktuelt å tilby amerikanske akademikere et slags politisk amnesti? Man har jo en ordning av "scholars at risk". Kan man komme i en situasjon hvor det kan tilbys amerikanske akademikere?

- Vi ønsker å ha amerikanske og andre internasjonale forskere i Norge. Så nå jobber vi med å gjøre det mer attraktivt å rekruttere internasjonale forskere og studenter hit. Og det vil jo også omfatte amerikanere, framholder forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland.