Direktorat ville «bedre» forskerens konklusjoner
«Dypt graverende og prinsipielt trist»
Førsteamanuensis Bjørn Barland ved Politihøyskolen fikk et brev fra Politidirektoratet etter å ha sendt dem en utkast til en rapport om den midlertidige bevæpningen i politiet. «Vi ønsker oss en nærmere dialog for hvordan man kan bedre rapporten.», het det i brevet.
Rapporten tok for seg bevæpning i politiet. Dette illustrasjonsbildet er fra en øvelse på Dragvoll i 2014.
KRISTOFFER FURBERG
August 2016 fikk førsteamanuensis Bjørn Barland, førsteamanuensis ved Politihøyskolen, og tre kolleger et oppdrag av Politidirektoratet (POD). Oppdraget gikk ut på å evaluere den midlertidige bevæpningen av politiet.
- Vi intervjuet 30 politifolk i operativ tjeneste over hele landet, for å høre deres erfaringer. Mandatet var å få frem deres stemmer, og det er en klassisk metodisk tilnærming, sier Barland.
Intervjuene avdekket at flere politifolk ønsket at den midliertidige bevæpningen skal bli permanent. Barland og kollegene skrev et utkast av rapporten, som de sendte videre til POD.
Følg Universitetsavisa på Facebook og Twitter.
- Dypt graverende
NRK P2, som omtalte saken først, forteller at Barland og kollegene fikk et brev fra POD der de uttrykkte at de ikke var fornøyd med kvaliteten på rapporten.
«Vi ønsker oss en nærmere dialog for hvordan man kan bedre rapporten, slik at den kan bli en evalueringsresultat som POD kan stille seg bak, og være dekkende for politietaten som helhet.», het det i brevet ifølge NRK P2.
- Hvis POD ønsker våre resultater i retning som er mer politisk korrekt for dem, så må de henvende seg til et konsulentfirma. Vi har en forskningsmessig integritet, og den står vi for, sa Barland i et radiointervjuet torsdag morgen.
- Hva tenkte du da du leste brevet, Barland?
- Jeg måtte lese den to ganger. Jeg tenker at det er dypt graverende og prinsipielt trist, svarer Barland til Universitetsavisa.
- Kunne ha formulert oss på en annen måte
Konstituert avdelingsdirektør Jørn Schjelderup ved POD undertegnet brevet til Barland og kollegene, og han sier til NRK P2 at formuleringen er uheldig.
- Vi ser at vi kunne ha formulert oss på en annen måte når det gjelder akkurat denne setningen. Det har aldri vært vår intensjon fra vår side å si noe om resultatene, sier Schjelderup til radiokanalen.
- Vi ser at vi har skrevet en setning tilbakemeldingen til PHS som er egnet til å misforstå. Vi har ikke ønsket å påvirke resultatet i rapporten, men er opptatt av at vi skal få en rapport med bedre kvalitet, og som svarer på det mandatet som er gitt for denne evalueringen. Når vi i vår gjennomlesning ikke finner at mandatet er besvart, må vi selvsagt si fra, sier seksjonssjef Jørn Schjelderup i Politidirektoratet.
Universitetsavisa har tatt kontakt med PODs pressevakt, som viser til en kommentar om saken som de har lagt ut på sine egne hjemmesider.
- Vi ser at vi har skrevet en setning tilbakemeldingen til PHS som er egnet til å misforstå. Vi har ikke ønsket å påvirke resultatet i rapporten, men er opptatt av at vi skal få en rapport med bedre kvalitet, og som svarer på det mandatet som er gitt for denne evalueringen. Når vi i vår gjennomlesning ikke finner at mandatet er besvart, må vi selvsagt si fra, sier Schjelderup til nettstedet.