Renovasjonen av Kjemiblokk 5 på NTNU Gløshaugen fikk forsinket byggestart etter de fant mer asbest enn ventet. Prosjektet ligger likevel an til å bli fullført på godkjent tid og innenfor budsjettet.
Kjemiblokk 5 på Gløshaugen hadde lenge vært preget av manglende vedlikehold og oppgradering da NTNU-styret delegerte penger til oppussingsprosjektet.Foto: Benedikt Erikstad Javorovic
I mars 2022 besluttet NTNUs styre å oppgradere Kjemiblokk 5 (K5) de neste årene. Prosjektet har av ulike grunner tatt litt lengre tid enn først tenkt, blant annet fordi det ble funnet mer asbest enn ventet i bygget.
- Vi var kjent med at det var asbest i bygget, gjennom vår miljøkartleggingsrapport. Det ble funnet mer asbest enn forventet, og dette førte til forsinket oppstart av oppbyggingen og økte kostnader på asbestsanering, opplyser Eivind Gangås, fagleder fagområde prosjekt, i NTNU Eiendomsavdelingen.
Asbest og asbestholdige materialer var svært utbredt i bygninger og installasjoner i store deler av forrige århundre, før det ble forbudt i 1985. Løse fibre fra asbest kan være helsefarlig. Hele uskadede plater innebærer ikke helsefare.
Til tross for at de fikk en større jobb med sanering, altså fjerning og håndtering av det potensielt helsefarlige materialet, regner de med å kunne forholde seg til den eksiterende fremdriftplanen.
- Prosjektet jobber fortsatt mot ferdigstillelse i henhold til godkjent fremdriftsplan. I henhold til godkjent fremdriftsplan skal Institutt for kjemisk prosessteknologi flytte inn i bygget rundt neste årsskifte. Institutt for bioteknologi og matvitenskap flytter inn sommeren 2026, forklarer Gangås.
Prosjektet styrer fortsatt mot kostnader innenfor budsjettet, forsikrer Gangås. Rammen for prosjektet er 327 millioner kroner.
Det planlegges med oppstart prøvedrift rundt årsskifte 2025/2026.
I fjor ble Gunnerusbiblioteket stengt på grunn av asbest. Der var problemet at det hadde vært boret i platene.
Det er likevel ingenting som tyder på at ansatte eller studenter i det tilfellet ble eksponert for farlig asbest.
Ifølge Gangås antar de at asbesten i K5 har vært forskriftsmessig håndtert.
- Hvordan asbest har vært håndtert siden bygget sto ferdig i 1957, er det vanskelig å svare på. Totalforbudet mot bruk av asbest kom i 1985. Vi legger til grunn at gjeldende forskrifter har vært fulgt, sier Gangås.
- Ser det sannsynlig at det finnes i alle bygg oppført før 1985
På Gunnerusbiblioteket ble det til slutt funnet mindre asbest enn ventet, her mer. Gangås opplyser at NTNU Eiendomsavdelingen har en samlet oversikt over hvor de har registrert asbest, men all asbest i alle bygg er ikke registrert.
Mens de andre fire blokkene per i dag er åpne, skal døra til K5 være stengt en stund enda.Foto: Benedikt Erikstad Javorovic
- Imidlertid har vi som byggherre og i byggebransjen generelt, gode rutiner for å kartlegge asbest før arbeid starter i bygninger oppført før 1985. I slike bygninger er asbest vanligvis inkludert som en risikofaktor i prosjektets SHA-plan (sikkerhet, helse og arbeidsmiljøplan), slik at entreprenørene er ekstra oppmerksomme på muligheten for skjult asbest i konstruksjonene.
Han peker på det at asbesten kan være skjult, kan føre til en viss unøyaktighet i kartleggingen.
- Vi ser det som sannsynlig at det finnes asbest i bygg oppført før 1985, da forbudet mot asbest trådte i kraft. Derfor skal vi alltid gjennomføre en kartlegging i forkant av inngrep i disse byggene.