USA: Toppuniversitet går til masseoppsigelser
Prestisjeuniversitetet Johns Hopkins University er tvunget til å si opp mer enn 2000 ansatte på grunn av Trump-administrasjonens omfattende bistandskutt.
Johns Hopkins University i Baltimore må si opp mer enn 2000 ansatte på grunn av bistandskutt.
Foto: Johns Hopkins University
Universitetet skriver at det er en vanskelig dag.
- Stansen i mer enn 800 millioner dollar i USAID-finansiering tvinger oss nå til å avslutte livsviktig arbeid her i Baltimore og i utlandet, heter det i en uttalelse fra skolen.
Johns Hopkins University ligger i Baltimore og er et ledende forskningsinstitutt i USA.
Flertallet av oppsigelsene ved det ledende forskningsuniversitetet vil ramme dets internasjonale ansatte. Ifølge en uttalelse fra universitetet har 1 975 ansatte på tvers av 44 land blitt sagt opp, i tillegg til at ytterligere 247 stillinger er terminert i USA. Omtrent 100 ansatte vil bli permittert med reduserte arbeidstider.
Kutt i USAID
«Dette er en vanskelig dag for hele vårt samfunn. Opphøret av mer enn 800 millioner dollar i USAID-finansiering tvinger oss nå til å avvikle kritisk arbeid både her i Baltimore og internasjonalt,« skriver det Maryland-baserte universitetet i en pressemelding. Det leges til at de er stolte av arbeidet deres ansatte har gjort «for å ta vare på mødre og spedbarn, bekjempe sykdom, skaffe rent drikkevann og fremme utallige andre kritiske og livreddende tiltak over hele verden.»
Nedbemanningen er «den største oppsigelsesrunden i universitetets historie,» ifølge en talsperson fra Hopkins.
Kuttene rammer universitetets medisinske og folkehelsefakulteter, dets Center for Communication Programs – som leder universitetets budskap innen folkehelse – samt Jhpiego, en tilknyttet ideell organisasjon med fokus på mødrehelse og sykdomsforebygging.
60 dager
De ansatte som mister jobben, vil motta minst 60 dagers varsel før oppsigelsen trer i kraft.
Oppsigelsene på torsdag skjer samtidig som president Donald Trump fortsetter sine forsøk på å omstrukturere den føderale regjeringen, noe som inkluderer kraftige kutt i USAID.
Utenriksminister Marco Rubio kunngjorde tidligere denne uken at Trump-administrasjonen avlyser 83 prosent av programmene i byrået og har til hensikt å legge de gjenværende programmene under Utenriksdepartementet.