Sparker over tusen ansatte i Utdanningsdepartementet
Tirsdag kveld sparket Trump-administrasjonen mer enn tusen ansatte i Utdanningsdepartementet.
Linda McMahon er innsatt som minister for Utdanningsdepartemenjtet av president Trump med det uttalte målet å legge departementet ned. Nå går hun til masseoppsigelser..
SAUL LOEB
Det er ikke avskaffet – bare Kongressen kan oppløse et departement på kabinett-nivå, skriver New York Times. Men president Trump kan svekke det, samtidig som han beholder en kjerne av ansatte for å fremme sin agenda.
Trump ønsker å bruke departementet til å slå ned på skoler og universiteter med D.E.I.-tiltak han er imot. Han mener også at foreldre og lokale myndigheter bør ha full kontroll over utdanningspolitikken. Samtidig har Elon Musks allierte kraftig kuttet i budsjettet for utdanningsforskning og tatt skritt for å erstatte deler av menneskelig arbeidskraft med kunstig intelligens. Sammen med tidligere oppsigelser vil de nyeste kuttene redusere bemanningen i departementet til omtrent halvparten av hva den var før innsettelsesdagen.
Hovedoppgaven
Studenter vil sannsynligvis ikke merke noen umiddelbar effekt. Det skyldes at, til tross for hva Trump sier, tar delstatlige og lokale skoledistrikter allerede egne beslutninger om leselister, pensum, lærerlønn, testpolitikk og disiplinære tiltak, ifølge NYT.
Kun rundt 10 prosent av finansieringen til offentlig utdanning kommer fra Washington. Disse midlene er hovedsakelig rettet mot lavinntektsfamilier og funksjonshemmede elever. Trump kan ikke holde tilbake disse pengene – de fordeles i henhold til formler fastsatt av Kongressen.
Mesteparten av budsjettet til Utdanningsdepartementet går til å hjelpe studenter med å betale for høyere utdanning, gjennom stipender og lån. Mange av Trumps allierte mener at studiestøtteprogrammet bør overføres til Finansdepartementet – og kilder i Washington sier at dette arbeidet nå er i gang.